link_mdr
aktualności
2012 :
 1. 1 - 12 |
 2. 13 - 24 |
 3. 25 - 36 |
 4. 37 - 48 |
 5. 49 - 60 |
 6. 61 - 72 |
 7. 73 - 84 |
 8. 85 - 96 |
 9. 97 - 106 |
  min min min min min min min min min min min min
08 listopada 2012

Obniżanie krawęzników 2012 - trzeci przetarg zakończony

W ramach napraw istniejącej infrastruktury już po raz trzeci Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta przeprowadził akcję obniżania krawezników. Informowaliśmy o tym na początku roku. Obniżenie krawężników to bardzo emocjonujący temat - zebrał na naszej stronie najwięcej komentarzy od użytkowników. Liczymy, że w następnej edycji (a niestety będzie jeszcze konieczne kilkukrotne jej powtórzenie) sugestie naszych czyteników zostaną uwzględnione.

To również emocjonujący temat dla włodarzy miasta, bo to właśnie Złoty Krawęznik w 2007 roku odblokował nowe niespotykane do tej pory możliwości. Cieszymy się tym samym, że mogliśmy w ten sposób przyczynić się do zwrócenia uwagi na ten istotny dla nas problem.

Tym razem krawężniki bazowały na liście zgłoszonej przez Wrocławską Inicjatywę Rowerową (m.in. tutaj i tutaj) oraz przez innych rowerzystów. Dzięki temu obniżenia pojawiły się w najróżniejszych częściach miasta, zaspokajając różne potrzeby.

Duża część to obniżenia, które umożliwiają wjechanie na drogę rowerową z jezdni lub zjazd na ulicę w legalny sposób. Tak jest dla przykładu na Placu Strzegomskim, gdzie rowerzyści jadący od ul. Bolesławieckiej, lub z ul. Poznańskiej skręcający w kierunku centrum nie mieli żadnej możliwości na legalne włączenie się na drogę rowerową na ul. Legnickiej. Dzięki obniżeniu krawęznika na końcu zatoki autobusowej można już zjechać z jezdni i skorzystać z drogi rowerowej. To akurat obniżenie było to jedną z wielu spraw poruszanych na spotkaniu Rady ds rozwoju ruchu rowerowego (punkt 3a i c) przed dwoma laty.   

Obniżenia krawęzników na zaślepionych ulicach jak na Francuskiej, Wełnianej, czy Mazowieckiej umożliwiają kontynuację jazdy bez konieczności wskakiwania na 12-centymetrowy krawężnik. Obniżenie na ul. Teatralnej zaś mamy nadzieje przyniesie wyznaczenie przejazdu rowerowego w tym miejscu.

Cześć niwelacji trafia w realizowane własnie bramy wjazdowe do centrum na skrzyżowaniu ulic: Grodzkiej/Piaskowej, Grodzkiej/Most Uniwersytecki i Widok Kazimierza Wielkiego.

Obniżanie służy również pieszym, którzy doczekali się w końcu niwelacji 12-centymetrowych krawężników na przejściach dla pieszych - mowa o Placu Powstańców Śląskich, ulicy Piwnej, czy Nehringa.

Powstały też obniżenia przed mostami: Grunwladzkim i Szczytnickim, które ułatwiają wjazd na cyklochodnik.

Obniżono też wreszcie nieznośny krawężnik na ul. Szewskiej, czego domagaliśmy się już pięć (5) lat temu. Znajdujące sie na liście (nr 8) obniżenie przy ul. Podwale / Muzealnej będzie wykonane w przyszłym roku, w trakcie remontu ul. Podwale.

Koszt wykonania tego projektu to około 150 tyś zł.

Ponieważ docierają do nas zgłoszenia, że częśc obniżeń nie została zauważona przez kierowców, którzy notorycznie zastawiają je swoimi pojazdami, wystąpiliśmy do Wydziału Inżynierii Miejskiej z prośba o fizyczne odeseparownie niektórych obniżeń. Poniżej treść meila.

 

Tomasz Góral


Do: Wydział Inżynierii Miejskiej

Szanowni Państwo,
Zwracamy się z prośbą o fizyczne uniemożliwienie parkowania samochodów w miejscach gdzie wykonano ostatnio obniżenia krawężników. Dostajemy liczne sygnały od rowerzystów, którzy z zadowoleniem obserwowali prace związane z obniżeniem krawężników, jednak nie mogą z tego udogodnienia korzystać - z/wjazdy są zastawiane autami. Problem dotyczy w szczególności zaślepionych odcinków ul. Francuskiej, Wełnianej oraz ul. Miłej. Prosimy o interwencję i poinformowanie nas o podjętych krokach.

Wrocławska Inicjatywa Rowerowa


Doniesienia medialne:

http://www.tuwroclaw.com/

Galeria zdjęć obniżonych krawężników:

http://www.wroclaw.pl/krawezniki_obnizone,1.dhtml

spacer
Generalnie przeprowadźcie sobie jeszcze akcję nauki wjeżdżania na krawężniki. I mówię to jako doświadczony rowerzysta górski - jak czasami patrzę na tych modnych ludzi na modnych rowerach którzy nie dźwigną tyłka przed krawężnikiem a koła wołają o pomoc to aż strach.

ludzik90ilosc komentarzy: 1
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ - dnia 2019 - 01 - 20
 
 
   
lista pozostałych artykułów w dziale aktualności
 1. 1 - 12 |
 2. 13 - 24 |
 3. 25 - 36 |
 4. 37 - 48 |
 5. 49 - 60 |
 6. 61 - 72 |
 7. 73 - 84 |
 8. 85 - 96 |
 9. 97 - 106 |
 1. Zaproszenie na IV Wrocławskie Spotkanie Podróżników Rowerowych 1.12.2012
 2. Obniżanie krawęzników 2012 - trzeci przetarg zakończony
 3. Przejazd Powstańców Śląskich - Hallera po łuku - relacja
 4. Komisja bezpieczeństwa bezpieczna w swoim towarzystwie
 5. Międzysektorowe spotkanie na rzecz poprawy bezpieczeństwa rowerzystów we Wrocławiu - 30.10.2012, godz. 12:00
 6. Kluczyki = broń. I ty możesz zostać mordercą
 7. Zginął rowerzysta na Legnickiej [*]
 8. Nie porzucaj mnie zimą! - relacja z akcji
 9. W środę urzędnicy nasmarują łańcuch w Twoim rowerze!
 10. Różne miejsca - ci sami ludzie
 11. Zaproszenie do nadsyłania zgłoszeń na IV Wrocławskie Spotkania Podróżników Rowerowych
 12. Konkursik na relacje z dwóch wydarzeń. Są nagrody
 
home
o nas
działania i opinie
miasto
rekreacja
biblioteka
warto wiedzieć
aktualności
prasa