link_mdr
aktualności
2010 :
 1. 1 - 12 |
 2. 13 - 24 |
 3. 25 - 36 |
 4. 37 - 48 |
 5. 49 - 60 |
 6. 61 - 72 |
 7. 73 - 84 |
 8. 85 - 96 |
 9. 97 - 108 |
 10. 109 - 115 |
  min min min min min min min min min min min min
28 października 2010

WYBORY SAMORZĄDOWE 2010, a sprawa rowerowa

Z uwagi na nadchodzące wybory, zainteresowanie polityków rowerami rośnie - i my to z zadowoleniem odnotowujemy. Na tej stronie będziemy tworzyli bazę artykułów dotyczących programów wyborczych, deklaracji politycznych, czy też innych spraw istotnych dla rowerzystów-wyborców.

Spis odnośników poniżej

Kwestia ruchu rowerowego, jak pokazuje jego ponad stuletnia historia, była, jest i zapewne pozostanie kwestią polityczną.

W naszym mieście stało się to szczególnie widoczne w ostatnich latach, gdy pojawiły się fundusze europejskie pozwalające na przyspieszenie rozwoju Wrocławia. Niestety, na fali inwestycji ostatnich lat ruch rowerowy korzysta bardzo niewiele, jeśli wręcz nie traci - w efekcie decyzji politycznych. Wrocław staje się miastem „coraz dłuższych podróży”. Jednocześnie środki przeznaczane na infrastrukturę rowerową nie są w żadnej mierze wystarczające, aby Wrocław osiągnął taki poziom ruchu rowerowego, jaki występuje w podobnych miastach na zachód od Odry: dla przykładu niedalekie Drezno, które po upadku komunizmu startowało z poziomu zbliżonego do Wrocławia, osiąga dziś 16% udziału ruchu rowerowego we wszystkich podróżach w mieście. Choć we Wrocławiu ciągle nie ma rzetelnych danych, poziom ten szacować można w okolicy 1-2%.

Niestety, przepaść pomiędzy stopniem rozwoju kultury technicznej, politycznej, jak i społecznej w odniesieniu do ruchu rowerowego we Wrocławiu i na Zachodzie, zamiast zmniejszać się, tylko się powiększa. Jest to w dużej części efektem realizowanego modelu rozwoju miasta: przepustowość dla aut ponad wszystko i brak dialogu władzy ze społeczeństwem.

Wrocławska Inicjatywa Rowerowa od początku swojego istnienia zajmuje się edukacją, działalnością strażniczą oraz lobbingiem na rzecz ruchu rowerowego we Wrocławiu. Nadchodzące wybory samorządowe to idealna sytuacja, aby temat rowerowy stał się tematem publicznych debat, deklaracji i programów politycznych. 

Stąd też, 5 października b.r. skierowaliśmy listę pytań do kandydatów na stanowisko prezydenta Wrocławia: Ilony Antoniszyn – Klik, Rafała Dutkiewicza, Dawida Jackiewicza, Sławomira Piechoty i Jacka Uczkiewicza. Ich odpowiedzi (bądź brak), akcje i wystąpienia sukcesywnie będziemy odnotowywać na niniejszej stronie.

Jednocześnie widzimy konieczność uwzględnienia kwestii rowerowych także przez kandydujących do Rady Miasta oraz Sejmiku Województwa Dolnośląskiego:

Zapraszamy serdecznie wszystkich kandydatów na radnych Rady Miasta Wrocławia oraz Sejmiku Województwa Dolnośląskiego do prezentowania na naszej stronie swoich programów wyborczych odnośnie ruchu rowerowego, terminów spotkań w tym temacie, oraz ewentualnych deklaracji współpracy ze środowiskiem rowerzystów.

(lista pytań dla kandydatów na wrocławskich Radnych)

We wszelkich sprawach prosimy do nas pisać na adres: wir małpa eko org pl.

Poniżej listujemy sprawy.


WYBORY SAMORZĄDOWE 2010, A SPRAWA ROWEROWA:

 • Odpowiedź Sławomira Piechoty, kandydata PO na prezydenta Wrocławia (12.10.2010) na pytania zadane przez WIR 05.10.2010;
    
 • Odpowiedź Rafała Dutkiewicza, obecnego prezydenta i kandydata na prezydenta Wrocławia (03.11.2010) na pytania zadane przez WIR 05.10.2010;
 • Odpowiedź Jacka Uczkiewicza, kandydata SLD na prezydenta Wrocławia (11.10.2010) na pytania zadane przez WIR 05.10.2010;

 • W sobotę, 16 października, w audycji "Skołowani" na falach radia TOK FM wystąpili Jacek Uczkiewicz, Sławomir Piechota oraz Dawid Jackiewicz prezentując swoje poglądy i programy odnośnie ruchu rowerowego (i nie tylko) we Wrocławiu. Zaproszony do audycji Rafał Dutkiewicz, odmówił udziału.

* * * * * *


 
Nasze PODSUMOWANIE akcji.

spacer
Coś się pokiełbasiło
Bo czy kliknę w Uczkiewicza czy Piechotę to dostaję odpowiedzi Uczkiewicza.

matomi

Z programu Rafała Dutkiewicza
Choć odpowiedzi na zapytanie WIR obecnego włodarza miasta nie ma, i zapewne nie będzie, sięgnąłem jednak po dostępny na jego stronie program wyborczy w poszukiwaniu kwestii rowerowych. Rowery są częścią priorytetu III, który traktuje o przepustowości transportowej, komunikacji zbiorowej i właśnie rowerzystach. Jakie są deklaracje: budowa nowych tras, połączenie istniejących w sieć, kolejne parkingi rowerowe oraz uruchomienie wypożyczalni rowerów (obejmującej całe miasto!). Brzmi znajomo? Aż za bardzo. Ale chyba więcej można się dowiedzieć o stosunku faworyta do fotela prezydenta Wrocławia z jednego zdania, które znajdziemy w priorytecie IV (kultura i czas wolny). A brzmi ono tak: "Inny silnie artykułowany przez wrocławian pod adresem władz samorządowych postulat rozbudowy ścieżek rowerowych wynika zapewne bardziej z potrzeb w zakresie rekreacji, niż traktowania roweru jako realnej alternatywy wobec samochodu i transportu publicznego." I wszystko jasne.

stfilosc komentarzy: 2
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ - dnia 2019 - 01 - 19
     
   
lista pozostałych artykułów w dziale aktualności
 1. 1 - 12 |
 2. 13 - 24 |
 3. 25 - 36 |
 4. 37 - 48 |
 5. 49 - 60 |
 6. 61 - 72 |
 7. 73 - 84 |
 8. 85 - 96 |
 9. 97 - 108 |
 10. 109 - 115 |
 1. Wyjazd studyjny 16-22.05.2010 Niemcy, Holandia
 2. Czy wypożyczalnia rowerów miejskich ruszy na wiosnę 2011?
 3. Propozycje na drugie spotkanie Rady
 4. Potrzeba 10 baniek na rowery, czyli ponad setka meili z apelem do Radnych w ramach naszej akcji
 5. Zaproszenie na SPLOT i "Zimę na dwóch kółkach" - na Szewskiej 18/12 (sobota)
 6. Wyślij apel do Radych Miasta w spawie zwiększenia budżetu na rowery!
 7. Apel WIR-u do Radnych: Wrocławia nie stać, żeby obcinać budżet na rowery!
 8. Siedem bram do Starego Miasta - omówienie przetargu na projekt
 9. Interwencja obywatelska w sprawie składowania śniegu i parkowania pojazdów
 10. Obniżanie krawężników vol.2 - drugi przetarg rozstrzygnięty
 11. Zaproszenie na III rocznicowego ALLEY'A - 4.12.2010 (sobota)
 12. Zaproszenie na warsztat: Samochód, rower i tramwaj: co możemy zrobić, by je pogodzić? 6.12.2010
 
home
o nas
działania i opinie
miasto
rekreacja
biblioteka
warto wiedzieć
aktualności
prasa