link_mdr
miasto
koncepcja, standardy, polityka rowerowa :
  min min min min min
01 stycznia 2005

Będzie raj dla cyklistów (02.12.2004) Gazeta Wrocławska

Powstaje studium rozwoju tras rowerowych

 

W stolicy Dolnego Śląska jest ponad 1OO km ścieżek rowerowych. Jednak nie tworzą o­ne całości, wielu cyk1istów narzeka też jakość ich wykonania. Niedostępne jest dla rowerzystów jest wciąż centrum miasta. 'Czy powstający projekt poprawi tę sytuację?

 

W grudniu br. chcemy zakończyć prace nad "Koncepcją docelowego rozwoju tras rowerowych" - mówi Monika Kozłowska-Święconek, kierownik działu planowania komunikacji Wrocławia Biurze Rozwoju Wrocławia.

 

Nowe rozwiązania

 

- Mamy nadzieję, że rowerzyści będą mogli swobodnie poruszać się po staromiejskim centrum, które pozostanie strefą uspokojonego ruchu - przewiduje Monika Kozłowska-Święconek. - Bez przeszkód będzie można dojechać na rowerze do uczelni czy bibliotek - dodaje.

- Każda nowa inwestycja drogowa, jeśli przy okazji powstanie trasa rowerowa, będzie konsultowana z przedstawicielami wrocławskich cyklistów - deklaruje Monika Kozłowska. – Tę sprawę uregulują tzw. standardy projektowe i wykonawcze.

 

Wzrośnie także liczba nowych tras i ścieżek rowerowych. Firmy, które wygrają przetargi na ich zaprojektowanie i realizację będą musiały zadbać o ich wysoką jakość - zapowiada.

- Przedstawiciele środowisk wrocławskich rowerzystów wysoko oceniają współpracę z Biurem Rozwoju Wrocławia. Spotykamy się z przedstawicielami Biura Rozwoju Wrocławia regularnie, raz na dwa tygodnie - mówi Cezary Grochowski z Dolnośląskiej Fundacji Ekorozwoju. - Życzylibyśmy sobie podobnego kontaktu z Zarządem Dróg i Komunikacji. Wciąż brakuje jasnej procedury opiniowania nowych inwestycji. W rezultacie powstają trasy złej jakości, tak jak w pobliżu mostu Milenijnego, brakuje tam np. wystarczającej ilości przejazdów rowerowych przez ulice - ocenia.

 

A co z innymi?

 

- Choć Wrocław jest potężną aglomeracją, to współpraca organizacji społecznych i tamtejszego urzędu miejskiego jest dla nas dobrym wzorem - ocenia Jacek Jakubiec, prezes Fundacji Kultury Ekologicznej z Jeleniej Góry (FKE). - U nas niestety, nie ma wciąż żadnych ścieżek przeznaczonych do miejskiej komunikacji rowerowej. Dobrze natomiast rozwija się system tras turystycznych w regionie. Jednak żaden z jeleniogórskich urzędników już nie kwestionuje konieczności inwestycji pro-rowerowych w mieście.

- W naszej ocenie we Wrocławiu bardzo dużo uwagi poświęca się rozbudowie tras rowerowych - mówi Rafał Plezia, koordynator Koalicji na rzecz Ruchu Rowerowego w Legnicy. Oczywiście inwestycje są ważne, ale moim zdaniem równie istotna jest edukacja. Co nam po ścieżkach, jeżeli nie będziemy potrafili z nich we właściwy sposób korzystać? Dlatego edukujemy zarówno rowerzystów, jaki kierowców. 

Robert Borkacki
za: Słowo Polskie 2.12.2004ilosc komentarzy:
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ - dnia 2019 - 01 - 20
     
   
lista pozostałych artykułów w dziale miasto
 
home
o nas
działania i opinie
miasto
rekreacja
biblioteka
warto wiedzieć
aktualności
prasa